Domain - Hosting

Domain Nedir?

Domain; İnternet ortamı üzerinden bilgi, hizmet, mail, ve benzeri faaliyetleri gerçekleştirebileceğimiz web sitesi uzantılarından oluşmaktadır. Kurumsal ve Bireysel isteyen herkes dilediği alan adını alabilmektedir. Ancak .tr uzantılı alan adlarının alınabilmesi için belge ibrazı gerekmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen alan adlarının başında .com gelmekte olup daha sonrasında tercih edilen alan adları arasına .net .org .com.tr girmektedir. Domain aslında kiralık boş bir arsa ile eşdeğerdir. Bu arsanın içerisine istediğimiz yapıyı biz inşa etmekteyiz.

Alan Adının Mantığı Nedir?

İsimleri hafızamızda tutmak kolay ancak rakamları tutmamızın zor olması sebebi ile alan adının çalışma mantığı da aynı şekilde çalışmaktadır. Yani örneklemek gerekirse; Aydoganweb.com alan adımız olduğunu düşünelim. Bu alan adını mı aklınızda tutabilirsiniz yoksa 95.38.110.220 ip adresini mi aklınızda tutabilirsiniz. Genel olarak tabi ki alan adının akılda tutulması çok daha kolay olmaktadır. Alan adımızın DNS yönlendirmesini tamamlamamız sayesinde işimize çok daha fazla kolaylık sağlamaktadır.

Ülkelere Göre Alan Adı Uzantıları

Alan adı uzantılarının sonlarında bulunan tr, uk, co, us, au gibi uzantılar ilgili ülkeleri temsil etmek için kullanılmaktadır. Alan adı satın alacağınız dönemde kesinlikle kolay bir şekilde akılda kalabilen ve kullanışlı ve saygın isimlerden yana tercihinizi yapmanız sizin için oldukça önemlidir.

Web Hosting Nedir?

Domain hizmetini satın aldıktan sonra domainin aktif olarak kullanılabilmesi için Web Hosting hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Alan adını bir tabela Web Hosting hizmetini de bir işyeri gibi düşünebiliriz. Nasıl ki işyeri kiraladığımızda mevcut bir alana sahip oluyorsak web hosting hizmeti de aynı şekilde biz tahsis edilmiş bir alandır. Bu web hosting hizmetinde internet sitelerimizi barındırabilir, e-posta adresi tanımlayabilir, e-mail gönderip alabilir, uygulama ve diğer alanlarda web sitemizi kullanmamıza yardımcı olmaktadır. Web hosting hizmeti web sitemiz için kesintisiz olarak çalışması gereken en önemli hizmetlerden bir tanesidir.

Kesintisiz Hizmet Kalitesi 7/24 Kesintisiz Hizmet

Web hosting hizmetlerimiz 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde veri merkezlerimizde kontrol altında olduğunu ve monitörler yardımı ile izlenmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Web Hosting hizmetlerinde herhangi bir hata oluşması durumunda anlık müdahale edilmesi gerekmektedir.

Hızlı ve Güvenli Web Hosting Hizmeti

Firmamız Türkiye'de bulunan en iyi ve en hızlı alt yapılarda web sitelerini barındırmaktadır. Mevcut sunucularımızın internete çıkış hızları 400 Megabit'dir. Sunucularımızın hızlı olması sayesinde hizmet alan müşterilerimizin web siteleri çok hızlı bir şekilde açılmakta ve kullanıcıların web sitelerini hızlı bir şekilde gezmelerini sağlamaktadır. Sunucunuzun hızlı olması zaman kaybı olmaması en önemli etkenlerden birisidir.

Web Hosting Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Web Hosting hizmetini almadan önce kesinlikle kullanım amacınıza uygun web hosting paketlerini incelemeniz ve buna uygun olarak web hosting hizmeti satın almanız gerekmektedir. Çünkü web hosting hizmeti almadan önce ihtiyacınız olan web site boyutu, mail sayısı ve kutusu, aylık trafik ve benzeri hesaplamalar yapılarak almak sizler için hem ekonomik hem de çok daha sağlıklı olacaktır.